Evde Dudak Peelingi Yapımı

Kış gelmesiyle lip balmlarımızı kuşandık. 🙂 Çantamızın her bir köşesinden lip balm çıkıyor olabilir. Hala dudaklarınıza nemlendirme yeterli gelmiyorsa veya mat rujlarınızı sürdüğünüzde pürüzsüz bir görüntü olmuyorsa mutlaka dudaklarınızın da ölü derilerinden arındırılması gerekiyor.

Cildimize peeling yapmayı ihmal etmiyoruz fakat dudaklarımıza aynı özeni çoğu kez göstermiyoruz. Bazı markaların dudak peeling ürünleri mevcut. Lush, Missha gibi. Lush’ın dudak peelinglerine bayılıyordum. Kokusu ve sonrasında bıraktığı his çok güzeldi. Fakat Lush biliyorsunuz ki ülkemizden çekildi. Keşke en kısa zamanda tekrar gelse. 😉

Lush sayesinde keşfettiğim dudak peelingi evde de çok rahat yapabileceğimiz bir formüle sahip.

doğal dudak peelingi yapımı

Evde Dudak Peelingi nasıl yapılır?

İhtiyacımız olan malzemeler:

  • 2-3 çay kaşığı esmer şeker
  • Yarım çay kaşığı bal
  • Yarım çay kaşığı zeytinyağı
  • Yarım çay kaşığı vazelin

Vazelin olarak Cocoa Butter’ı tercih ettim. Çok tatlı ve hoş bir kokusu var. Yaptığım dudak peelinginin de çok tatlı kokmasını sağladı.

Miktarlarını kendinize göre ayarlayabilirsiniz. Önemli olan balın ölçüsünü çok kaçırmamanız. Çünkü bal ne kadar fazla olursa şeker taneleri o kadar birbirine yapışır ve sertleşirler. Bal, zeytin yağı ve vazelini azar azar karışımı oluşturmak istediğiniz kıvama gelene kadar arttırabilirsiniz. Karışımın kıvamını fazla sıvılaştırırsanız zamanla şeker taneleri koyduğunuz kabın dibine çökecek ve üste çıkan sıvı yüzünden almanız zorlaşacaktır.

dudak peelingi

Dudaklarınıza hazırladığınız karışımla peeling uyguladıktan sonra durulayıp ardından hemen lip balmınızı uygularsanız yumuşacık ve pürüzsüz dudaklara sahip olacaksınız. Haftada 2-3 kez uygulayabilirsiniz. Diş fırçası ile de peeling yapabilirsiniz fakat bence bu yöntem daha etkili. Çünkü içindeki bal, vazelin ve zeytinyağı dudaklarınızı nemlendirmeye yardımcı oluyor ve daha yumuşak bir peeling yapmanızı sağlıyor.

Dudak peelingi yaptıktan sonra favori lip balmım olan Blistex Medplus‘ı uyguluyorum. Dudaklarınıza nane ferahlığı veriyor ve nane sayesinde dudakları dolgunlaştırıyor. Zaten nane yağı dudak dolgunlaştırmada geçici de olsa etkilidir. Bu da benden küçük bir ip ucu olsun. 😉

Peeling sonrası artık mat rujlarımızı gönül rahatlığıyla sürebiliriz. 🙂

Dudak peelingi için hangi yöntemleri kullanıyorsunuz? Bana önerileriniz var mı?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*