Lush ile Tanışmam

El yapımı ürünlerBenim için Lush, Cevahir AVM’de sürekli güzel kokularıyla beni içine çeken bir mağazaydı. Dışardan bakıldığında güzel kokulu sabunlardan başka bir şey olmadığı izlenimi oluşturuyordu. Bir gün güzel kokulara dayanamayarak girdim içeri. Mağazadaki bayanla Lush ürünleri hakkında uzun bir sohbetimiz oldu.

Fresh Handmade Cosmetics sloganıyla ön plana çıkan Lush ürünlerinin doğal ve el yapımı olduğundan ve paraben konusunda özen gösteren bir marka olduğundan söz etti. Buna rağmen ürünlerinin bazılarında paraben olduğunu ancak özellikle sıvı ürünlerde bulunması zorunlu olduğundan dolayı çok az miktarda bulunduğunu söyledi. Bu yüzden ürünlerinin son kullanma süreleri daha kısa oluyormuş. Yani yıllarca raflarda ya da evinizde bozulmadan kalmıyor. O gün sadece ürünleri tanıyıp güzel sabunlarını koklamakla geçirdim. Araştırma yapmadan satış yapanlara güvenemiyoruz çünkü bazen alışveriş yaptırmak için bize yanlış veya eksik bilgiler veriyorlar.

Araştırmama ilk olarak paraben kelimesiyle başladım. Parabenin kullandığımız ürünlerin raf ömrünü uzatan bir bileşen olduğunu öğrendim. Yıllarca bozulmadan kalan bir ürün açıkçası bana korkutucu geliyor. İçinde neler var ki bozulmadan senelerce kalabiliyor? Şimdiye kadar dikkat etmediğim raf ömrü, artık ürün seçerken ilk baktığım özellik haline geldi. Lush ürünlerinin diğer bir sevdiğim noktası ise içeriklerinin açık seçik olmasıydı. İçinde nelerde olduğu gönül rahatlığı ile yazılmış. Araştırırken youtube’ta Lush’ın bir çok ürünün üretilirken videolarını buldum. Bunlar da çok hoşuma gitti ve çok doğal geldi. Aşağıdaki videoyu izlemenizi tavsiye ederim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*